Žádné sci-fi — reportáž z dílny So Concrete

Při vstupu do areálu technologické společnosti So Concrete nedaleko rušného Ortenova náměstí na Praze 7 vás nejprve uvítá asi třímetrový sloup, který svou pozoruhodně propracovanou texturou betonu napovídá, že nebyl vyroben žádnou konvenční metodou. So Concrete totiž patří mezi tuzemské průkopníky v technologii robotické fabrikace, která se v posledních letech začíná stále více prosazovat po celém světě.


Sdílet článek


„Naše cesta je už teď velmi dlouhá, neustále vyvíjíme používaný materiál i technologie výroby. Velkou zásluhu na tom mají projekty a vize Federica Díaze, které nám vždycky ukážou, že má naše snažení smysl a že je po této technologii velká poptávka. Vyzkoušeli jsme si díky tomu už hodně věcí a troufám si říct, že jsme v tomto směru o několik kroků napřed,“ uvozuje prohlídku výrobny projektová manažerka Jana Čepková a ukazuje přitom desítky mock-upů a prototypů vystavených na dvoře před halou. Návštěvník mezi nimi může rozpoznat vzorky Díazovy instalace na Bořislavce nebo panely použité u výdechu z tunelu Blanka, které patří mezi ty nejznámější realizace z dílny So Concrete. Jedná se o velmi bohatou paletu různých struktur, materiálů, forem i barevnosti konečných výrobků, které slouží jako nejlepší ukázka toho, co zdejší pracovníci s pomocí robotů dokážou zhotovit.

Od realizace uměleckých objektů se nicméně společnost posouvá mnohem dále. „Aktuálně se hodně věnujeme také fasádám, interiérovým stěnám a vyvíjíme vlastní stavební systém, zjednodušeně řečeno takovou tvarovku, ze které bude možné postavit celý dům,“ poodhaluje Čepková s tím, že v první fázi je tento systém určený pro menší objekty typu tiny houses, do budoucna by sez něj ale mohly stavět i velké více-podlažní stavby.

Výrobě betonových dílců pomocí robotů se laicky říká 3D tisk betonu, v případě společnosti So Concrete jde ale o přílišné zjednodušení, neboť jejich technologie toho zvládámnohem více než jen vrstvit materiál na sebe tak jako v případě běžné 3D tiskárny. „Nejde tu jen o 3D tisk, naši roboti pracují také s ohraňováním nebo frézováním výrobků, což jim dává další rozměr především po estetické stránce, ale také umožňuje přesnou a jednoduchou montáž na stavbě. Jde o velmi komplexní systém výroby, proto mluvíme o robotické fabrikaci,“ vysvětluje Čepková.

Jde o chemii, která není na první pohled vidět, ale představuje obrovský kus naší práce za vývojem materiálu.

To souvisí také s materiálem, který tady využívají a také vyvíjejí za účelem neustálého zdokonalování výrobků. Primárně se jedná o vysokohodnotný beton UHPC, který oproti běžnému betonu vyniká svými fyzikálními i mechanickými vlastnostmi. „UHPC beton nemá skoro žádný průsak vody, jde v podstatě o vodotěsný materiál, díky čemuž skvěle odolává povětrnostním vlivům, ale i třeba různým chemikáliím. A také samozřejmě využíváme jeho výborné statické a konstrukční vlastnosti. Fakt, že pracujeme právě s tímto materiálem, pro nás představuje značnou konkurenční výhodu, a to nejen v ČR, ale minimálně v rámci celé Evropy,“ vysvětluje Nikitin.

Střežený poklad technologického know-how firmy So Concrete představuje vlastní receptura betonu sestavená tak, aby se docílilo vlastností materiálu nejvhodnějších pro robotickou fabrikaci i daný typ projektu. „Do UHPC betonu, který se dá běžně sehnat, přidáváme různé další mokré i suché složky v přesných poměrech. Jde o chemii, která není na první pohled vidět, ale představuje obrovský kus naší práce za vývojem materiálu,“ pokračuje Nikitin. „Naše stroje jsou velmi přesně nakalibrované, při výrobě totiž záleží na gramech přísad. Míchačky a pumpy v sobě mají v podstatě malý počítač, který dokáže říct, co přesně potřebuje pro určitý typ výroby a podobně.“

Na vývoji materiálu, který tady probíhá primárně in-house, má velké zásluhy opět Federico Díaz, spoluzakladatel společnosti So Concrete, který se tomu věnuje už řadu let v rámci svých uměleckých projektů. „Přináší do procesu neustále nové impulzy. My se na to občas už díváme příliš pragmaticky, Federico ale často přijde s nějakou myšlenkou za hranicemi toho, co se běžně dělá,“ podotýká Nikitin. „V současnosti také konzultujeme některé projekty s Winym Maasem z holandského studia MVRDV, který je rovněž nadšencem do této technologie a experimentování s materiály. S ním se bavíme hlavně o kombinaci skla a betonu,“ prozrazuje Čepková.

Co světem stavebního průmyslu dnes hýbá především, je vedle zvyšujícího se důrazu na efektivitu pochopitelně také udržitelnost. Robotická fabrikace má tu výhodu, že umožňuje s materiálem pracovat velmi přesně, takže dochází k prakticky nulové produkci odpadu, což je v případě dnešního stavitelství velmi vítaný benefit.

„Snažíme se nacházet neustále nové způsoby toho, jak redukovat množství používaného betonu. Nejde jen o samotnou efektivitu výroby, velké množství materiálu dokážeme uspořit také optimalizací návrhu samotného výrobku. Například za námi přišel klient s fasádními panely, které měly mít původně tloušťku 12 centimetrů kvůli konvenčnímu odlívání do forem. My ale pomocí naší technologie jsme schopní tyto panely zhotovit o tloušťce pouhých 3 centimetrů. Nejenže pak uspoříte materiál na výrobu a kotvení fasády, ale také odlehčíte samotný dům a tím i potřebné dimenze základů,“ objasňuje Nikitin.

Naše cesta je už teď velmi dlouhá, neustále vyvíjíme používaný materiál i technologie výroby.

V rámci výroby může zároveň docházet k využití recyklovaného materiálu, například rozemleté stavební suti. „Stavební recyklát pak můžeme využívat v rámci výroby. Ještě nejsme ve fázi, kdy bychom to dokázali ve velkém měřítku, ale je to rozhodně cesta, kterou se chceme vydat,“ zmiňuje Dmitrij Nikitin.

Robotická fabrikace umožňuje také výrobu přímo na staveništi, což může rovněž přispět k ekologicky šetrnějšímu stavění. „Aktuálně se bavíme o projektech v Saudské Arábii, kde se staví celé nové město. Jsou tam hladoví po nových technologiích a právě tam by dávalo smysl postavit výrobu přímo na místě a převézt tam roboty a pracovat s lokálním materiálem, čímž se eliminuje velké množství kamionů nutných k zásobování,“ říká Čepková s tím, že je pokaždé potřeba promyslet, pro jaký typ projektu dává výstavba přímo na staveništi smysl.

Zájem klientů z řad developerů, architektů, stavebních firem i soukromých investorů o výrobky společnosti So Concrete nejlépe dokazuje fakt, že už nyní přestává výrobní hala z kapacitních důvodů dostačovat. Výroba totiž probíhá velmi rychle, aktuálně robotická ramena „tisknou“ rychlostí 40 centimetrů za sekundu. „Jsme schopní jet i rychleji, v této chvíli to je především otázka optimalizace výroby,“ říká Dmitrij Nikitin při pohledu na jednoho z robotů v provozu. Právě tu probíhá také instalace zbrusu nového systému. „Tento robot, na kterého kolega instaluje novou tiskovou hlavu, má pod sebou lineární pojezd, takže pojme větší výrobní plochu.“

S čím společnost stále trochu zápasí, jsou různé mýty a předsudky, což je u nových technologií pokaždé nevyhnutelná součást. „Věříme, že robotická fabrikace bude do budoucna běžnou metodou výroby a výstavby díky výhodám, které do procesu přináší. Není důvod, proč bychom tuto technologii neměli už dnes ve větším měřítku využívat. Neděláme tady žádné sci-fi, je to realita, které se není potřeba bát,“ uzavírá Dmitrij Nikitin.


Sdílet článek


Další novinky

So Concrete & Timber Square: Formujeme budoucnost veřejného prostoru

Timber Square v londýnské čtvrti Bankside je výjimečný projekt společnosti Landsec, který klade důraz na udržitelnost, inovace a kvalitu městského života. A právě tady jsme měli příležitost ukázat, co všechno dnes beton dokáže.

Nabízíme unikátní zastávku z UHPC betonu

Unikátní zastávka pro veřejnou dopravu byla vyrobena z ultravysokohodnotného betonu (UHPC) a částečně vytvořena metodou robotické fabrikace — 3D tisku betonu.

Stavebnictví inovace potřebuje

Ladislava Bartoníčka dovedla k So Concrete láska k umění a letité přátelství s umělcem Federicem Díazem. Proč se do firmy rozhodl tento muž, který patřil k nejvýraznějším postavám skupiny PPF, také investovat a nyní se podílí na jejím dalším rozvoji?